Prof. Dr. Birol Akgün: “2023 hedefimiz, BM üyesi ülkelerin en az yarısında okul açmak”

19.07.2022FETÖ yıllarca eğitimi bir araç olarak kullanarak dünyada kendi propagandasını yaptı. Avrupa, ABD, Afrika, Asya ve Balkanlar'da eğitim kisvesi altında şer yuvaları kurdu. Türkiye ise FETÖ'nün bu planına karşı Türkiye Maarif Vakfını devreye soktu. Etkin şekilde sürdürülen mücadele başarılı sonuçlar verdi.

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün yaptığı açıklamada, FETÖ iltisaklı okullar konusunda Türkiye'nin uyarısı üzerine pek çok devletin tedbir aldığını ifade etti. “Bunların içerisinde kapatanlar var, devletleştirenler var. Bir kısmı da doğrudan Vakfımıza devretti.” diyen Akgün, 20 ülkenin FETÖ okullarını tamamen Türkiye'ye devrettiğini vurguladı.

49 Ülkede 428 Okul Açıldı

Akgün, Türkiye Maarif Vakfının halihazırda 49 ülkede 428 okul ve 50 bin öğrencisiyle uluslararası bir eğitim kurumu olarak faaliyetlerine devam ettiğini ifade ederek, “Bu 49 ülkenin 20'sindeki okullar FETÖ okulu olup Vakfımıza devredilen okullar. 428 okulun da 234’ü FETÖ iltisaklı olup bize devredilen okullar.” ifadeleriyle örgütün elinden alınan okulları açıkladı.

Afrika ülkelerinden çoğunda Ankara'nın çağrısı hızlı karşılık buldu. Somali'de ilk mezunlar verildi. Balkanlarda yeni okullar hizmete girdi. Arnavutluk'ta bu başarı, bir üniversite açılarak taçlandırıldı. Avrupa ve ABD'de ise farklı bir strateji izlendi.

3 Bin Mezun Türkiye'de

Türkiye Maarif Vakfı, Türkiye’de üniversite okumak isteyen öğrencilere de ışık tutuyor. Bu okullardan mezun olan 3 bin öğrenci öğrenimlerine Türkiye'de devam ediyor. Vakıf, dünya çapında bir kurum olma yolunda ilerliyor. 2023 hedefi ise BM üyesi ülkelerin en az yarısında Türkiye Maarif Vakfı okulu açmak.

DİĞER HABERLER

Video Title