Türkiye Eğitim Fuarı Mali’de Yapıldı

04.02.2019

Türkiye Maarif Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye Eğitim Fuarı Batı Afrika ülkesi olan Mali’de gerçekleştirildi.

Başkent Bamako’daki Maarif Okulları Kampüsünde düzenlenen Fuar’a Türkiye’den 7 üniversite katıldı. Eğitim fuarına katılan ziyaretçiler Türkiye'deki üniversiteler ve eğitim imkanları hakkında detaylı bilgi edindi.

Türkiye’nin Bamako Büyükelçisi Murat Mustafa Onart’nın açılış konuşması ile başlayan programa Türkiye Maarif Vakfı Sosyal Kültürel İşler ve Rehberlik Daire Başkanı Hamza Özdemir, Mali Milli Eğitim Bakanlığı Danışmanı İssiaka Niambele ve Türkiye Maarif Vakfı Mali Ülke Direktörü Eşref Birinci katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar hep birlikte üniversitelerin stantlarını gezdiler. Öğrenciler Türkiye’den gelen üniversitelerin stantlarına yoğun ilgi gösterdi. Üniversiteler öğrencilere hazırladıkları materyalleri dağıtarak fakülteler hakkında bilgi verdiler.

Mali Büyükelçi Onart, fuar hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada, Mali’de ilk kez düzenlenen Türk Eğitim Fuarı iki ülke arasındaki ilişkilere katkı sağlayacağı söyledi.

Fuara katılan öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelerden bilgi sahibi olması açısından önemli olduğunu anlatan Onart, “Maarif Vakfı’nın düzenlediği eğitim fuarlarının ikincisinin Mali’de yapılması bizleri memnun etmiştir. Vakfımızın Mali’de yaptığı çalışmaları yakından ve memnuniyetle takip ediyoruz. Malili öğrencilerin üniversite eğitimi için Türkiye’yi tercih etmeleri iki ülke ilişkilerini daha da ileriye taşıyacağını” dedi.

TMV Mali Direktörü Eşref Birinci ise, düzenledikleri fuarın Mali’li öğrenciler için iyi bir tanıtım fırsatı oluşturduğunu belirterek, “Bu fuar gerek Vakfımızın 232 tane son sınıf öğrencisine gerekse Mali’deki diğer öğrenciler için büyük bir fırsattır. Mali’de başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye Cumhuriyeti’ne çok büyük bir ilgi vardır. Bu fuar ile birlikte öğrenciler üniversite eğitimi için Batı ülkeleri yerine Türkiye’yi tercih edeceklerdir. Bu fuarın gerçekleşmesi için bizlere her türlü kolaylığı sağlayan Malili yetkililere de ayrıca teşekkür ediyorum. Fuarın gerçekleşmesi için çok büyük emek sarf eden öğretmen arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Fuara katılan öğrenci velileri de Türk üniversitelerinin Bamako’ya gelmelerinden dolayı son derece memnun olduklarını belirttiler.

Çevre şehirlerden de gelen katılımcılar iki gün boyunca üniversite yetkililerinden detaylı bilgi aldılar.

Türkiye Maarif Vakfı’nın üçüncü eğitim fuarı ise önümüzdeki ay Tunus’ta gerçekleşecektir.

 

DİĞER HABERLER

Video Title