ABD Maarif Okulu Öğrencilerinden Üniversite Sınavında Önemli Başarı

05.01.2023

 

Faaliyet gösterdiği ülkelerde iyi insan yetiştirme gayesine yönelik önemli çalışmalara imza atan Maarif Okulları, elde ettiği akademik başarılarla da öne çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde 2017’de eğitim öğretime başlayan Maarif Okullarından iki öğrenci ülkede yapılan üniversiteye giriş sınavı Skolastik Değerlendirme Testi’nde (SAT) yüzde 1’lik dilime girmeyi başardı.

Dünya çapında bilinen üniversiteye giriş sınavı SAT’ta üstün başarı gösteren okuldaki iki öğrenciden biri olan Ayşe Kaplan, sınavda 800 toplam puan üzerinden 780 alarak ABD genelinde yüzde 1’lik dilime girdi. Kaplan, sonuçtan dolayı çok mutlu olduğunu ancak bunun kendisi için sürpriz olmadığını söyledi. SAT’a yaklaşık 6 ay önce hazırlanmaya başladığını belirten Kaplan, “Sınava hazırlanmak çok severek yaptığım bir şeydi. Testlerdeki soruları çözmeyi çok seviyordum. Severek yaptığım için böyle bir sonuç bekliyordum.” dedi.

Sınıfından kendisi dışında iki öğrencinin daha sınava girdiğini kaydeden Kaplan, sınıf arkadaşı Semanur Kılıç’ın da 800 üzerinden 760 puan aldığı, onun da yüzde 1’lik dilime girdiği bilgisini paylaştı. Türk öğrenci Kaplan, doğup büyüdüğü New Jersey’de ailesine yakın bir üniversitede biyoloji okumayı düşündüğünü ancak okullara başvuru yapma işlemlerine henüz başlamadığını ifade etti. Maarif Okulunun burslu öğrencilerinden olan Kaplan, “Okulda bizim başarımız için çalışan herkese buradan çok teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

 

“Öğrencilerimiz tam kapasite devam ediyor”

Maarif Okulu Müdiresi Beyhan Doğan ise iki öğrencinin SAT’ta gösterdiği üstün başarıdan dolayı gurur duyduklarını dile getirerek “Şaşırmadım, lise kısmında öğrenci sayımız şu an az ancak çok başarılı öğrencilerimiz var.” dedi.

Doğan, “COVID-19 salgını boyunca öğrencilerimize çok sıkı online eğitim verdik. Diğer okullara kıyasla başarı olarak eksiğimiz yok. Maarif öğrencilerimiz tam kapasite devam ediyor.” ifadelerini kullandı. SAT’ta üstün başarı elde eden iki öğrencinin diğer öğrencilere ve ailelere de örnek olduğunu kaydeden Doğan, “Bu başarı, gayret gösteren, kendine inanan bütün öğrencilerimizin daha da fazlasını yapabileceğini gösteriyor.” diye konuştu.

“Böyle bir başarı bizi daha fazla çalışmak için kamçılayacak”

Türkiye Maarif Vakfı ABD Direktörü Ahmet Celal Özdemir de iki öğrencinin SAT başarısı için, “Bütün dünyada faaliyet gösteren Türkiye Maarif Vakfının ABD’deki okulunda böyle bir ilke imza atmak bizim için çok heyecan verici.” dedi.

Özdemir, “ABD’deki ilk Maarif okulumuzda, böyle bir başarı elde etmek bizi daha fazla çalışmak için kamçılayacaktır. Bu, bundan sonra açacağımız okullarda aynı eğitim kalitesini yakalamak ve daha üstüne erişmek için daha çok çalışmak anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de Maarif Okullarının sayısını artırmayı hedeflediklerini belirten Özdemir, öncelikli olarak New Jersey’nin Wayne kasabasında 750 öğrenci kapasiteli yatılı bir okul açmak için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği bilgisini paylaştı.

New Jersey'nin Bloomfield bölgesinde Maarif Okullarında anaokulundan liseye kadar eğitim hizmeti veren Maarif Okulunda 151 öğrenci öğrenim görüyor.

 

 

DİĞER HABERLER

Video Title