TRT'den Tunus'taki Türkiye Maarif Vakfı Öğrencilerine Gazetecilik Eğitimi

23.10.2022Dört kıtada gerçekleştirdiği eğitim faaliyetleriyle birçok alanda önemli başarılara imza atan Türkiye Maarif Vakfı, öğrencilerin kişisel gelişimlerine yönelik hayata geçirdiği projelerle de farkını ortaya koyuyor. TRT ile Türkiye Maarif Vakfı Tunus Temsilciliği iş birliğiyle icra edilen proje kapsamında 60 öğrenciye 3 gün boyunca dijital ve mobil gazetecilik eğitimi verildi. Programın sonunda derslere katılan öğrenciler için sertifika töreni düzenlendi.

Törene Tunus Eğitim Müşaviri Prof. Dr. İlyas Yavuz, Vakfın Tunus Temsilcisi Ali Arıkmert, TRT Gençler İçin Gazetecilik ekibinde yer alan Muhammet Ali Üstün, Çağrı Günal, Neslihan Birtek, Muhammed Yunus ile Tunus Uluslararası Maarif Vakfı öğretmenleri ve sertifika almaya hak kazanan öğrencilerin velileri katıldı.

Arıkmert yaptığı açıklamada, “3 gün boyunca arkadaşlarımız öğrencilerimizle eğitim faaliyetlerini düzenlediler. Son gün öğrencilerimiz sahaya çıkarak öğrendiklerini uyguladılar. Çektikleri videolarla bir yarışma düzenlendi. Bize göre bütün öğrencilerimiz birinci oldu. Eğitim projesine destek veren tüm taraflara teşekkür ediyorum.” dedi.

TRT 40'tan Fazla Ülkede 2 bin 500'ü Aşkın Öğrenciye Eğitim Verdi

“Gençler İçin Gazetecilik” eğitim projesi koordinatörü Üstün ise, “Tunuslu 60 öğrenci ile dijital gazetecilik atölyesi düzenledik. TRT olarak gençlere bir değişim yaratma fırsatı sunmak için dijital ve mobil gazetecilik eğitimi veriyoruz. Gençlerden bir telefon ile neler yapabileceğinin farkına varmalarını istiyoruz. Herkesin bir hikayesi var, herkes bu hikayesini anlatabilsin şiarıyla yola çıkarak, gençlerin çevrelerinde yaşanan hikayeleri sosyal medya aracılığıyla bütün dünyaya duyurmalarını arzuluyoruz. TRT bugüne kadar 40’tan fazla eğitim atölyesi ile 2 bin 500’den fazla öğrenciye eğitim verdi. Bugün 60 Tunuslu öğrencimize de sertifikalarını teslim ettik.” ifadelerini kullandı.

TRT Arapça kanalında yapımcı olarak çalışan Muhammed Yunus da “Gençler İçin Gazetecilik” projesinin amacının 15 ile 20 yaş arası gençlerin modern gazetecilikle tanışmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Günümüzde basın ve televizyon çalışmalarının dijitalleştiğini belirten Yunus, “Bugün hangi yaşta olursa olsun herkes belirli bir olayı cep telefonu ile istediği mecralara iletebiliyor. Cep telefonu aracılığıyla istediği hikayeyi hazırlayabilir ve bunu sosyal medya aracılığıyla izleyicilerine ve takipçilerine eksiksiz bir hikaye olarak iletebilir. Bu yüzden gençlerimizi bu alanda eğitmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Tunus'ta 2017'den bu yana faaliyet gösteren Tunus Uluslararası Maarif Okullarında, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde İngilizce, Arapça, Fransızca ve Türkçe olmak üzere dört dilde eğitim veriliyor. Türkiye Maarif Vakfı tüm dünyada 51 ülkede 50 bine yakın öğrencisiyle iyi insan yetiştirme gayesiyle çalışmalarına devam ediyor.

DİĞER HABERLER

Video Title